M24 Socom black, Snow Wolf, SW-04
Spring powered airsoft gun. Replica of model Socom M24 [SW-04] in black from Snow Wolf. More
M24 Socom black, Snow Wolf, SW-04
Spring powered airsoft gun. Replica of model Socom M24 [SW-04] in black from Snow Wolf. It is characterised by excellent workmanship stock of solid polymer, full metal trigger mechanism and a long heavy barrel. Rubber buttpad allows length adjustment.The basic model of the weapon is equipped with sling swivels for sling, mounting rail for attachment, mounts and adjustable hop-up mechanism. On the weapon can be mounted bipod for more accurate shooting. Including a speed loader, sling, cleaning rod and magazine 20 BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M24 Socom black, Snow Wolf, SW-04 can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model Socom M24 [SW-04] in black from Snow Wolf. It is characterised by excellent workmanship stock of solid polymer, full metal trigger mechanism and a long heavy barrel. Rubber buttpad allows length adjustment.The basic model of the weapon is equipped with sling swivels for sling, mounting rail for attachment, mounts and adjustable hop-up mechanism. On the weapon can be mounted bipod for more accurate shooting. Including a speed loader, sling, cleaning rod and magazine 20 BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M24 Socom black, Snow Wolf, SW-04 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1100 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 3,20 kg |
| Inner barrel length | 485 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 20 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (measured) | 115 m/s [377 fps] |

































