M1014, metal, ABS, long, tactical stock, Cyma, CM.373M
Spring powered airsoft gun. Replica of shotgun Benelli M1014 [CM.373M] all-metal version from Cyma. Apart from other body material, this higher version also offers more power and three replacement shells in the package. More
M1014, metal, ABS, long, tactical stock, Cyma, CM.373M
Spring powered airsoft gun. Replica of shotgun Benelli M1014 [CM.373M] all-metal version from Cyma. Apart from other body material, this higher version also offers more power and three replacement shells in the package.
The shotgun in this variant has a long outer barrel made of metal. The rear part is fitted with a telescopic stock (four position adjustment) with a cheek piece and a rubber buttpad. This military type also has precision adjustable sights and a metal RIS bar for attaching an optical sights or red dot. The weapon fires after pump action reloading each 3 BBs at a time, allowing it to three separate inner barrels and three fixed Hop-Up. The package includes BBs speed loader, plastic cleaning rod and 3x shells with capacity about 30rds (works as Low-cap magazine)
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M1014, metal, ABS, long, tactical stock, Cyma, CM.373M can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of shotgun Benelli M1014 [CM.373M] all-metal version from Cyma. Apart from other body material, this higher version also offers more power and three replacement shells in the package.
The shotgun in this variant has a long outer barrel made of metal. The rear part is fitted with a telescopic stock (four position adjustment) with a cheek piece and a rubber buttpad. This military type also has precision adjustable sights and a metal RIS bar for attaching an optical sights or red dot. The weapon fires after pump action reloading each 3 BBs at a time, allowing it to three separate inner barrels and three fixed Hop-Up. The package includes BBs speed loader, plastic cleaning rod and 3x shells with capacity about 30rds (works as Low-cap magazine)
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M1014, metal, ABS, long, tactical stock, Cyma, CM.373M can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 925/1040 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2,80 kg |
| Inner barrel length | 300 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 3x shell 3x10 BB |
| Firing modes | safe/3 BBs at once |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 48 m |
| Muzzle velocity (measured) | 95 m/s [312 fps] |


















