KAC SR-16, E&C
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model KAC SR-16 [E&C]. More
KAC SR-16, E&C
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model KAC SR-16 [E&C] in full metal design with URX II handguard that is strongly attached to the body and allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Shortened type M4 with metal handguard, tactical retractable Crane stock (5 setting positions) and several holes QD mounts from the sling. The upper body is equipped with a long RIS rail for attaching different scopes and red dots. This modified version is equipped as standard with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearing 8 mm, spring M110, metal spring guide (without bearings), reinforced cylinder head and a metal vacuum piston head (without bearings). In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece. The package includes a charger, battery 9.6V/1100mAh (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product KAC SR-16, E&C can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model KAC SR-16 [E&C] in full metal design with URX II handguard that is strongly attached to the body and allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Shortened type M4 with metal handguard, tactical retractable Crane stock (5 setting positions) and several holes QD mounts from the sling. The upper body is equipped with a long RIS rail for attaching different scopes and red dots. This modified version is equipped as standard with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearing 8 mm, spring M110, metal spring guide (without bearings), reinforced cylinder head and a metal vacuum piston head (without bearings). In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece. The package includes a charger, battery 9.6V/1100mAh (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product KAC SR-16, E&C can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 775/695 mm |
| Weapon weight | 2,80 kg |
| Inner barrel length | 280 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (8 mm) |
| Bearings type | 8 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 110 m/s [361 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |


















