H&K USP, HG, with hop up, Tokyo Marui
Spring powered airsoft gun. Replica of model H&K USP from Tokyo Marui. More
H&K USP, HG, with hop up, Tokyo Marui
Spring powered airsoft gun. Replica of model H&K USP from Tokyo Marui, which is the world's most respected manufacturer of short and long spring powered guns. The most powerful version of the High Grade series with functional hop-up system. Years of proven models within the wide airsoft public deserve great appreciation for flawless processing, good life and unbeatable shooting performance. Including a test bag of balls and a plastic magazine of real dimension.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K USP, HG, with hop up, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model H&K USP from Tokyo Marui, which is the world's most respected manufacturer of short and long spring powered guns. The most powerful version of the High Grade series with functional hop-up system. Years of proven models within the wide airsoft public deserve great appreciation for flawless processing, good life and unbeatable shooting performance. Including a test bag of balls and a plastic magazine of real dimension.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K USP, HG, with hop up, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 198 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,38 kg |
| Inner barrel length | 95 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.25g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 25 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 33 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 66 m/s [217 fps] |




























