Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model H&K MP5SD5 from Tokyo Marui. More
H&K MP5SD5, Tokyo Marui
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). Machine guns MP5 series are manufactured in many different designs. Low weight and small size they are primarily used by special police units.
This model is manufactured by Tokyo Marui. It contains gearbox version 2, a powerful motor EG700, fixed stock for place large battery and a robust silencer. This weapon is the longest of the series MP5. Among the players of airsoft guns they are primarily used for CQB.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MP5SD5, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). Machine guns MP5 series are manufactured in many different designs. Low weight and small size they are primarily used by special police units.
This model is manufactured by Tokyo Marui. It contains gearbox version 2, a powerful motor EG700, fixed stock for place large battery and a robust silencer. This weapon is the longest of the series MP5. Among the players of airsoft guns they are primarily used for CQB.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MP5SD5, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 778 mm |
| Weapon weight | 2,15 kg |
| Inner barrel length | 229 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 50 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 2 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG700 |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |
























