H&K MP5KA4, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model H&K MP5KA4 from Tokyo Marui. More
H&K MP5KA4, Tokyo Marui
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). Machine guns MP5 series are manufactured in many different designs. Low weight and small size they are primarily used by special police units.
This model is manufactured by Tokyo Marui. Gearbox version 3 includes powerful motor EG700. MP5K A4 is something between a machine gun and automatic pistols. Among the players of airsoft guns are used primarily for CQB.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MP5KA4, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). Machine guns MP5 series are manufactured in many different designs. Low weight and small size they are primarily used by special police units.
This model is manufactured by Tokyo Marui. Gearbox version 3 includes powerful motor EG700. MP5K A4 is something between a machine gun and automatic pistols. Among the players of airsoft guns are used primarily for CQB.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MP5KA4, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 325 mm |
| Weapon weight | 1,5 kg |
| Inner barrel length | 110 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 28 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type AK (8.4V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 3 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG700 |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |


























