Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model H&K MC51 from Tokyo Marui. More
H&K MC51, Tokyo Marui
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). G3 rifle can include both the quality and the extension between weapons M16 and AK-47. The rifle was tested in wars around the world. In its arsenal it has about 50 armies of different countries. This model is manufactured by Tokyo Marui. It contains gearbox version 2, powerful motor EG700 and retractable stock. It is a shortened version of the G3A4, which has comparable properties.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MC51, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). G3 rifle can include both the quality and the extension between weapons M16 and AK-47. The rifle was tested in wars around the world. In its arsenal it has about 50 armies of different countries. This model is manufactured by Tokyo Marui. It contains gearbox version 2, powerful motor EG700 and retractable stock. It is a shortened version of the G3A4, which has comparable properties.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K MC51, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 625/806 mm |
| Weapon weight | 2,5 kg |
| Inner barrel length | 285 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 70 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 2 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG700 |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |
























