Glock 17, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of Glock 17 model manufactured under license from ASG. Version with a working trigger lock and the lower frame of the second generation version. Realistically processed pistol, which was due to high muzzle velocity belongs among the most powerful short spring powered guns in our offer. More
Glock 17, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of Glock 17 model manufactured under license from ASG. Version with a working trigger lock and the lower frame of the second generation version. Realistically processed pistol, which due to its high muzzle velocity is among one of the most powerful short spring powered guns we have to offer. Pleasant and certain posture helps intricately roughened pistol grip. During the actual shooting you will appreciate the color-increased front sight.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Glock 17, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of Glock 17 model manufactured under license from ASG. Version with a working trigger lock and the lower frame of the second generation version. Realistically processed pistol, which due to its high muzzle velocity is among one of the most powerful short spring powered guns we have to offer. Pleasant and certain posture helps intricately roughened pistol grip. During the actual shooting you will appreciate the color-increased front sight.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Glock 17, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 200 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,34 kg |
| Inner barrel length | 80 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 12 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 35 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 64 m/s [210 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 70 m/s [230 fps] |



















