G36C, gen. 2, Jing Gong, JG0638
Automatic electric airsoft gun. Replica of model G36C [G608, JG-0638] from manufacturer Jing Gong. More
G36C, gen. 2, Jing Gong, JG0638
Automatic electric airsoft gun. Replica of model G36C [G608, JG-0638] from manufacturer Jing Gong. Marking with C come from world Compact no from world Commando. Just like the firearms this gun is from large part made from high quality ABS plastic. Top carrying handle offers long RIS rail for attachment of various scopes, red dots and other sights. Shorter RIS rail on the underside of the handguard is metal and allows the use of many tactical accessories. Controls like selector lever, cocking handle and magazine release button are ambidextrous. Model of gun has many sling swivels and folding stock.
Metal reinforced gearbox ver. III contains basic metal gears, metal bushings 7 mm, metal spring guide, brass cylinder, spring M120, plastic cylinder head and vacuum piston head. There is a good solved plastic hop-up chamber and inner barrel without surface finishes in diameter 6.08 mm. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector), cleaning rod and a Wind Up Hi-cap Magazine 470rds.
The newest weapons from 2. genaration offer possibility to regulate muzzle velocity. Special spring guide in gearbox allows bigger or lower compression of spring. Thanks to can be muzzle velocity changed in range 110-120 m/s. Regulation is carried out after folding the stock by screwing the inserted allen key (2.5 mm) into the hole in the rear of the gearbox.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product G36C, gen. 2, Jing Gong, JG0638 can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun. Replica of model G36C [G608, JG-0638] from manufacturer Jing Gong. Marking with C come from world Compact no from world Commando. Just like the firearms this gun is from large part made from high quality ABS plastic. Top carrying handle offers long RIS rail for attachment of various scopes, red dots and other sights. Shorter RIS rail on the underside of the handguard is metal and allows the use of many tactical accessories. Controls like selector lever, cocking handle and magazine release button are ambidextrous. Model of gun has many sling swivels and folding stock.
Metal reinforced gearbox ver. III contains basic metal gears, metal bushings 7 mm, metal spring guide, brass cylinder, spring M120, plastic cylinder head and vacuum piston head. There is a good solved plastic hop-up chamber and inner barrel without surface finishes in diameter 6.08 mm. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector), cleaning rod and a Wind Up Hi-cap Magazine 470rds.
The newest weapons from 2. genaration offer possibility to regulate muzzle velocity. Special spring guide in gearbox allows bigger or lower compression of spring. Thanks to can be muzzle velocity changed in range 110-120 m/s. Regulation is carried out after folding the stock by screwing the inserted allen key (2.5 mm) into the hole in the rear of the gearbox.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product G36C, gen. 2, Jing Gong, JG0638 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 718/500 mm |
| Weapon weight | 2,85 kg |
| Inner barrel length | 247 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 470 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Short genuine |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |



























