Franchi SPAS 12, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model Franchi SPAS 12 produced under license from ASG. More
Franchi SPAS 12, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model Franchi SPAS 12 produced under license from ASG. Nicely processed version of the famous pumping shotgun. Unlike the more expensive model Tokyo Marui embodiment has one inner barrel and a large tubular magazine concealed at the bottom of the gas tube. The weapon is large part made from plastic, but the stressed loading rods are made from metal.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Franchi SPAS 12, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model Franchi SPAS 12 produced under license from ASG. Nicely processed version of the famous pumping shotgun. Unlike the more expensive model Tokyo Marui embodiment has one inner barrel and a large tubular magazine concealed at the bottom of the gas tube. The weapon is large part made from plastic, but the stressed loading rods are made from metal.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Franchi SPAS 12, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 580 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,73 kg |
| Inner barrel length | 308 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.12 - 0.20 g |
| Magazine capacity | 44 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 38 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 68 m/s [223 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 75 m/s [246 fps] |

















