Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FA-MAS Super Version from Tokyo Marui. More
FA-MAS Super Version, Tokyo Marui
Carbine FA-MAS Super version is the model FA-MAS 5.56-F1 differs only by an enlarged trigger guard and the absence of folding bipod. The barrel is the distinctive feature of this weapon, it has a robust carrying handle. Realgun is supplied from the production of the best-known French guns companies MAS. This model, made by Tokyo Marui, one of the oldest airsoft weapons of all. It contains gearbox version 1, older EG560 motor and a long barrel.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FA-MAS Super Version, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Carbine FA-MAS Super version is the model FA-MAS 5.56-F1 differs only by an enlarged trigger guard and the absence of folding bipod. The barrel is the distinctive feature of this weapon, it has a robust carrying handle. Realgun is supplied from the production of the best-known French guns companies MAS. This model, made by Tokyo Marui, one of the oldest airsoft weapons of all. It contains gearbox version 1, older EG560 motor and a long barrel.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FA-MAS Super Version, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 757 mm |
| Weapon weight | 2,8 kg |
| Inner barrel length | 488 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 60 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 1 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG560 |
| Motor variant | Fa-mas |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |






















