DL60 Socom, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model DL60 Socom manufactured under license from ASG. The packaging include plastic silencer that can be screwed onto the gun. More
DL60 Socom, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model DL60 Socom manufactured under license from ASG. The packaging include plastic silencer that can be screwed onto the gun.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product DL60 Socom, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model DL60 Socom manufactured under license from ASG. The packaging include plastic silencer that can be screwed onto the gun.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product DL60 Socom, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 245/425 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,65 kg |
| Inner barrel length | 107 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 27 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 28 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 58 m/s [190 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 56 m/s [184 fps] |




















