Desert Eagle .50AE, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system. Replica of model Desert Eagle .50AE with reinforced recoil from Tokyo Marui. More
Desert Eagle .50AE, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system. Replica of model Desert Eagle .50AE with reinforced recoil from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. Currently, this model has the strongest recoil out of all airsoft guns.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Desert Eagle .50AE, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun with Blow Back system. Replica of model Desert Eagle .50AE with reinforced recoil from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. Currently, this model has the strongest recoil out of all airsoft guns.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Desert Eagle .50AE, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 270 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 1,11 kg |
| Inner barrel length | 136 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 27 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | HFC 134a/144a |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |





















