Dan Wesson 715, 6 inch, steel grey, Hi-Power, GNB, ASG
Gas airsoft gun. Replica of model Dan Wesson 715 in matt steel grey version, which is manufactured under license from ASG. Versions with 6 inch barrel length bears a signature designer, unique serial number and caliber of firearms marking patterns .357 Magnum. More
Dan Wesson 715, 6 inch, steel grey, Hi-Power, GNB, ASG
Gas airsoft gun. Replica of model Dan Wesson 715 in matt steel grey version, which is manufactured under license from ASG. Versions with 6 inch barrel length bears a signature designer, unique serial number and caliber of firearms marking patterns .357 Magnum. The newer model also provides user control of hop-up adjust with an Allen key via the screw top. Very realistically full-metal revolver to CO2 cartridge. This is inserted into an ergonomic rubber grip and will last approximately 50 shots. Power of the handgun Hi-Power version (without limiter) is due to this propellant indeed extreme, therefore, up to 140 m/s. The rear sight allows for continuous adjustment required in both directions. The package also includes fast charger to charge the 6 pieces of removable and re-refillable cartridges.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Dan Wesson 715, 6 inch, steel grey, Hi-Power, GNB, ASG can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun. Replica of model Dan Wesson 715 in matt steel grey version, which is manufactured under license from ASG. Versions with 6 inch barrel length bears a signature designer, unique serial number and caliber of firearms marking patterns .357 Magnum. The newer model also provides user control of hop-up adjust with an Allen key via the screw top. Very realistically full-metal revolver to CO2 cartridge. This is inserted into an ergonomic rubber grip and will last approximately 50 shots. Power of the handgun Hi-Power version (without limiter) is due to this propellant indeed extreme, therefore, up to 140 m/s. The rear sight allows for continuous adjustment required in both directions. The package also includes fast charger to charge the 6 pieces of removable and re-refillable cartridges.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Dan Wesson 715, 6 inch, steel grey, Hi-Power, GNB, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | For CO2 12g gas cartridges only. |
|---|---|
| Weapon length | 298 mm |
| Weapon weight | 1,23 kg |
| Inner barrel length | 140 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.28 - 0.30 - 0.32 g |
| Magazine capacity | 6x cartridge 1 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GNB |
| Blow Back | No |
| Gas Propellant | CO2 |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 70 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 138 m/s [453 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 145 m/s [476 fps] |
























