CZ Scorpion Vz. 61, ASG
Spring powered airsoft gun. A replica of the CZ Scorpion Vz. 61 manufactured under license from ASG. More
CZ Scorpion Vz. 61, ASG
Spring powered airsoft gun. A replica of the CZ Scorpion Vz. 61 manufactured under license from ASG. Small, but effective weapon with a folding wire stock. This type of legendary submachine of Czechoslovakian design is renowned throughout the world and is still used for the needs of the ACR.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CZ Scorpion Vz. 61, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. A replica of the CZ Scorpion Vz. 61 manufactured under license from ASG. Small, but effective weapon with a folding wire stock. This type of legendary submachine of Czechoslovakian design is renowned throughout the world and is still used for the needs of the ACR.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CZ Scorpion Vz. 61, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 280/540 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,60 kg |
| Inner barrel length | 118 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.12 - 0.20 g |
| Magazine capacity | 15 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 25 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 42 m/s [138 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 50 m/s [164 fps] |












