CZ 75D Compact, ASG
Spring powered airsoft gun. A replica of the CZ 75D Compact manufactured under license ASG. Nicely processed gun with an adjustable hop-up system, functional safe as the original engraving CZ Uhersky Brod on the slide. More
CZ 75D Compact, ASG
Spring powered airsoft pistol. A replica of the CZ 75D Compact manufactured under license ASG. Nicely processed gun with an adjustable hop-up system, functional safety as the original engraving CZ Uhersky Brod on the slide. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories. Famously developed ergonomic design and rubbergrip roughened handles ensure a comfortable and secure grip.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CZ 75D Compact, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft pistol. A replica of the CZ 75D Compact manufactured under license ASG. Nicely processed gun with an adjustable hop-up system, functional safety as the original engraving CZ Uhersky Brod on the slide. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories. Famously developed ergonomic design and rubbergrip roughened handles ensure a comfortable and secure grip.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CZ 75D Compact, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 185 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,5 kg |
| Inner barrel length | 73 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 13 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 34 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 63 m/s [207 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 67 m/s [220 fps] |




































