CTW M4A1 MX2, Celcius
Electric airsoft gun CTW. Replica of model M4A1 MX2 from Celcius. More
CTW M4A1 MX2, Celcius
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. The M4A1 is a shortened version of the M16 assault rifle type as that used by the US Army. It has a detachable carrying handle, on which it is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard a grenade launcher can be attached to the weapon. This training pattern is produced by Celcius. It includes a revolutionary shooting system that replicates models from Systema PTW. System CTW/PTW is completely different from conventional weapons and AEG MX2 version offered here is the latest in a recent series produced since August 2010 (the successor to the X-MAX). This model is equipped with a new ECU 2010 (electronic control unit), with better wiring, faster responses to trigger higher rate of fire and low-battery indicator via LEDs. The new precision barrel called Sniper Grade 6.00 mm is made of stainless steel. Ribbed aluminum cylinder with spring M120 contains reinforced polycarbonate piston, steel wire spring bearing new type of steel nozzles. The material used for the construction of the outer parts is a combination of steel, aluminum alloy and ABS plastic. The gun has a system of real disassembly and only needs a few seconds to change its role to a stronger CS500 for example. The whole system is based on CTW a particular real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. Including a speed loader for BBs, cleaning rod and manual on CD-ROM.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CTW M4A1 MX2, Celcius can be found in the bookmarks.
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. The M4A1 is a shortened version of the M16 assault rifle type as that used by the US Army. It has a detachable carrying handle, on which it is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard a grenade launcher can be attached to the weapon. This training pattern is produced by Celcius. It includes a revolutionary shooting system that replicates models from Systema PTW. System CTW/PTW is completely different from conventional weapons and AEG MX2 version offered here is the latest in a recent series produced since August 2010 (the successor to the X-MAX). This model is equipped with a new ECU 2010 (electronic control unit), with better wiring, faster responses to trigger higher rate of fire and low-battery indicator via LEDs. The new precision barrel called Sniper Grade 6.00 mm is made of stainless steel. Ribbed aluminum cylinder with spring M120 contains reinforced polycarbonate piston, steel wire spring bearing new type of steel nozzles. The material used for the construction of the outer parts is a combination of steel, aluminum alloy and ABS plastic. The gun has a system of real disassembly and only needs a few seconds to change its role to a stronger CS500 for example. The whole system is based on CTW a particular real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. Including a speed loader for BBs, cleaning rod and manual on CD-ROM.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CTW M4A1 MX2, Celcius can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 805/902 mm |
| Weapon weight | 3,4 kg |
| Inner barrel length | 380 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 120 BB |
| Magazine type | mid-cap |
| Recommended battery | CTW M4A1 Li-Pol |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | electronic |
| Gearbox type | CTW Planetary Gearbox |
| Motor type | CELCIUS 495 |
| Motor variant | PTW |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 58 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 115 m/s [377 fps] |














