Colt M1911, GBB, gen. 3, Bell
Gas powered airsoft gun. Full metal model Colt M1911 system Blow Back with the original engraving on the slide. 3 generations with better processing of external and internal parts with new types of valves! More
Colt M1911, GBB, gen. 3, Bell
Gas airsoft pistol. Full metal model Colt M1911 system Blow Back with the original engraving on the slide. Comes in a plastic case. 3 generations with better processing of external and internal parts with new types of valves!
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Colt M1911, GBB, gen. 3, Bell can be found in the bookmarks.
Gas airsoft pistol. Full metal model Colt M1911 system Blow Back with the original engraving on the slide. Comes in a plastic case. 3 generations with better processing of external and internal parts with new types of valves!
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Colt M1911, GBB, gen. 3, Bell can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 218 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 1 kg |
| Inner barrel length | 128 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 26 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |






























