CAA M4 Carbine, black, King Arms
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model CAA M4 Carbine - Black from King Arms in licensed and improved version of the brand CAA Airsoft Division. More
CAA M4 Carbine, black, King Arms
Automatic electric airsoft gun (AEG). M4 Carbine Replica of model the full metal design and modify the CAA. All tactical accessories are made of lightweight and strong nylon fibres. Handguard marked M4S1 thanks to RIS rails it is easy to use multiple tactical accessories according to specific requirements of the owner. All this weapon comes from the latest edition, which has a newly processed metal body with functional dust cover (function boltcatch), a real engraving CAA and unique serial number. Tactical telescopic stock (6 setting positions) with a rubber buttpad has fully adjustable cheek piece and space for small items (eg v. 4 pcs of CR123 batteries). Before folding rear sight with two sizes of loopholes, it is possible to attach any body or optic red dots. Metal barrel with a standard length of 14.5 is fitted with a steel compensator, which can be unscrewed and replaced by any silencer with a left-hand thread 14 mm. It is worth mentioning three holes on each side of the weapon used to clip onto QD mounts on the sling.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and vacuum piston head. In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece. The package includes two different lengths RIS rails that fit on the underside of the handguard, cleaning rod to clean the barrel and high capacity magazine MAG-16 with a capacity of 360rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CAA M4 Carbine, black, King Arms can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). M4 Carbine Replica of model the full metal design and modify the CAA. All tactical accessories are made of lightweight and strong nylon fibres. Handguard marked M4S1 thanks to RIS rails it is easy to use multiple tactical accessories according to specific requirements of the owner. All this weapon comes from the latest edition, which has a newly processed metal body with functional dust cover (function boltcatch), a real engraving CAA and unique serial number. Tactical telescopic stock (6 setting positions) with a rubber buttpad has fully adjustable cheek piece and space for small items (eg v. 4 pcs of CR123 batteries). Before folding rear sight with two sizes of loopholes, it is possible to attach any body or optic red dots. Metal barrel with a standard length of 14.5 is fitted with a steel compensator, which can be unscrewed and replaced by any silencer with a left-hand thread 14 mm. It is worth mentioning three holes on each side of the weapon used to clip onto QD mounts on the sling.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and vacuum piston head. In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece. The package includes two different lengths RIS rails that fit on the underside of the handguard, cleaning rod to clean the barrel and high capacity magazine MAG-16 with a capacity of 360rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product CAA M4 Carbine, black, King Arms can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 800/890 mm |
| Weapon weight | 3,180 kg |
| Inner barrel length | 375 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 360 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |




































