C60 Compact, GBB, full metal, ASG
Gas airsoft gun with Blow Back system in the full metal design. C60 Compact is manufactured under license from ASG. More
C60 Compact, GBB, full metal, ASG
Gas airsoft gun with Blow Back system in the full metal design. C60 Compact is manufactured under license from ASG.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product C60 Compact, GBB, full metal, ASG can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun with Blow Back system in the full metal design. C60 Compact is manufactured under license from ASG.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product C60 Compact, GBB, full metal, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 180 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,8 kg |
| Inner barrel length | 75 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 16 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |

























