Beretta M92FS, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of Beretta model M92FS manufactured under license from ASG. Realistically processed pistol, which due to its high muzzle velocity is among the most powerful short spring powered guns in our offer. More
Beretta M92FS, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of Beretta model M92FS manufactured under license from ASG. Realistically processed pistol, which due to its high muzzle velocity is among one of the most powerful short spring powered guns we have to offer. Pleasant and certain posture helps intricately roughened pistol grip. During the actual shooting you will appreciate the color-increased front sight.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92FS, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of Beretta model M92FS manufactured under license from ASG. Realistically processed pistol, which due to its high muzzle velocity is among one of the most powerful short spring powered guns we have to offer. Pleasant and certain posture helps intricately roughened pistol grip. During the actual shooting you will appreciate the color-increased front sight.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92FS, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 219 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,40 kg |
| Inner barrel length | 100 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 13 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 35 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 64 m/s [210 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 70 m/s [230 fps] |




















