Beretta M92, HW, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model Beretta M92 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (the trigger, the slide, trigger, locking system etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine. More
Beretta M92, HW, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model Beretta M92 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (the trigger, the slide, trigger, locking system etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92, HW, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model Beretta M92 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (the trigger, the slide, trigger, locking system etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92, HW, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 207 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,60 kg |
| Inner barrel length | 90 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 25 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 32 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 55 m/s [180 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 63 m/s [207 fps] |




















