Armalite M15A4 Carbine, blowback, Classic Army
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Armalite M15A4 Carbine - blowback version from Classic Army. More
Armalite M15A4 Carbine, blowback, Classic Army
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. M4A1 (M15A4 Carbine) is the newest type M16 carbine used by special units of the US Army. It has a detachable carrying handle, on which it is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard can be a weapon attach by grenade launcher. This metal model is produced by Classic Army. It includes a reinforced gearbox 8 mm version 2, High Torque motor, tactical retractable stock (6 setting positions) and a metal barrel fitted with a steel compensator. In this model can also be used specially shaped 9.6V battery. Gun is supplied from series with blowback, which has recently processed metal body with functional dust cover and moving slide while shooting. Contains 8 mm ball bearing gears high torque, spring M130, better cylinder set and a metal spring guide. The Replica is also equipped with a new type of hop-up chamber from one piece of metal.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite M15A4 Carbine, blowback, Classic Army can be found in the bookmarks.
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. M4A1 (M15A4 Carbine) is the newest type M16 carbine used by special units of the US Army. It has a detachable carrying handle, on which it is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard can be a weapon attach by grenade launcher. This metal model is produced by Classic Army. It includes a reinforced gearbox 8 mm version 2, High Torque motor, tactical retractable stock (6 setting positions) and a metal barrel fitted with a steel compensator. In this model can also be used specially shaped 9.6V battery. Gun is supplied from series with blowback, which has recently processed metal body with functional dust cover and moving slide while shooting. Contains 8 mm ball bearing gears high torque, spring M130, better cylinder set and a metal spring guide. The Replica is also equipped with a new type of hop-up chamber from one piece of metal.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite M15A4 Carbine, blowback, Classic Army can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 780/870 mm |
| Weapon weight | 3 kg |
| Inner barrel length | 363 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type M15/M4 (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | special version 2 (8 mm) |
| Bearings type | 8 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | High Torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | EBB |
| Blow Back | Yes, electric |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 130 m/s [427 fps] |
















