Armalite M15A2 Rifle, new version, Classic Army
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M15A2 Armalite Rifle - new version from Classic Army. More
Armalite M15A2 Rifle, new version, Classic Army
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. M16A3 (M15A2 Rifle) is one of the latest improved models of M16 series, which differs by its adjusted diopter rear sight on the carrying handles, a long heavy barrel and other design handguard. This metal model is produced by Classic Army. Includes a reinforced gearbox version 2, High Speed ??& High Torque motor, fixed stock for place large battery and a long barrel. Gun is supplied from the new edition of 2009, which has e.g. newly manufactured metal body with functional dust cover and contains ball bearings 7 mm, a spring M120, vacuum piston head and spring guide with the bearing.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite M15A2 Rifle, new version, Classic Army can be found in the bookmarks.
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. M16A3 (M15A2 Rifle) is one of the latest improved models of M16 series, which differs by its adjusted diopter rear sight on the carrying handles, a long heavy barrel and other design handguard. This metal model is produced by Classic Army. Includes a reinforced gearbox version 2, High Speed ??& High Torque motor, fixed stock for place large battery and a long barrel. Gun is supplied from the new edition of 2009, which has e.g. newly manufactured metal body with functional dust cover and contains ball bearings 7 mm, a spring M120, vacuum piston head and spring guide with the bearing.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite M15A2 Rifle, new version, Classic Army can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 999 mm |
| Weapon weight | 3 kg |
| Inner barrel length | 509 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | High Speed & High Torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |















