Armalite CA25, Classic Army
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Armalite CA25 (SR25) from Classic Army. More
Armalite CA25, Classic Army
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. SR25 model is a semi-automatic sniper rifle with modifications from M16 types. To increase the accuracy and effect powerful 7.62 mm NATO were used and a heavy free flow barrel. The weapon has a RIS rails on which it is possible to attach different scope, red dots, lasers, markers, etc. This metal model is produced by Classic Army. Includes a new reinforced gearbox version CA25, High Speed ??& High Torque motor, fixed stock for placing a large battery and a long barrel. Gun from the last numbered series of CA, which has a significantly better made metal body (Armalite logo is burned laser). Internal parts for version CA25 are even better than the other weapons from Classic Army. Reinforced gearbox contains 7 mm ball bearings, a new type of piston, cylinder, cylinder head and the nozzle metal spring guide. Metal hop-up chamber is co mmonplace. As a standard model the gun is fitted with covers on RIS rails, removable rear and front sights and folding quick OTS silencer.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite CA25, Classic Army can be found in the bookmarks.
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. SR25 model is a semi-automatic sniper rifle with modifications from M16 types. To increase the accuracy and effect powerful 7.62 mm NATO were used and a heavy free flow barrel. The weapon has a RIS rails on which it is possible to attach different scope, red dots, lasers, markers, etc. This metal model is produced by Classic Army. Includes a new reinforced gearbox version CA25, High Speed ??& High Torque motor, fixed stock for placing a large battery and a long barrel. Gun from the last numbered series of CA, which has a significantly better made metal body (Armalite logo is burned laser). Internal parts for version CA25 are even better than the other weapons from Classic Army. Reinforced gearbox contains 7 mm ball bearings, a new type of piston, cylinder, cylinder head and the nozzle metal spring guide. Metal hop-up chamber is co mmonplace. As a standard model the gun is fitted with covers on RIS rails, removable rear and front sights and folding quick OTS silencer.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Armalite CA25, Classic Army can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 1000/1150 mm |
| Weapon weight | 3,7 kg |
| Inner barrel length | 509 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 470 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version CA25 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | High Speed & High Torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |





































