AKMSU, real wood, steel, Cyma Standard, CM.048SU
Electric airsoft guns. Replica of the AKMSU [CM.048SU] Cyma Standard Edition model with steel (!!!) body, bolt cover, compensator, and folding stock. More
AKMSU, real wood, steel, Cyma Standard, CM.048SU
Electric airsoft guns. Replica of the AKMSU [CM.048SU] Cyma Standard Edition model with steel (!!!) body, bolt cover, compensator, and folding stock. The grip and foregrip are very well made from real laminated wood, so no plastic imitation for maximum imitation of a gun. Adjustable sights, gas pipe, outer barrel, front sling mount and other parts are also metal. The battery, in the case of this version with a folding stock, is inserted under the metal slide cover, so into the space above the gearbox.
The metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings (cross slot), an M130 spring, a metal pin with a bearing, a very powerful motor with neodymium magnets, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The one-piece metal Hop-Up chamber and barrel without additional surface treatments with an inner diameter of 6.08 mm are sure to please. The package includes a barrel cleaning rod and a high-capacity magazine for 600 BBs (Hicap).
What is Cyma Standard Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Cyma Standard Edition has undergone significant improvements since 2025 compared to previous series. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. Many parts that were made of standard ZnAl alloy in previous years are now made of steel. In many cases, ordinary ABS plastics have been replaced with nylon polymer mixed with fiberglass. There have also been significant improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, modified metal chambers, new reinforced gearboxes, heavy-duty internal parts, and the entire air system of the gun has also been improved.
Cyma Standard Edition is an advanced product line of airsoft guns, aimed primarily at players who demand higher quality in terms of the materials used, as well as better and more stable performance and good accuracy. It offers affordable electric (AEG) replicas with advanced construction, excellent reliability, and functionality. Batteries and chargers are not included with guns in this edition, so these must be purchased separately.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AKMSU, real wood, steel, Cyma Standard, CM.048SU can be found in the bookmarks.
Electric airsoft guns. Replica of the AKMSU [CM.048SU] Cyma Standard Edition model with steel (!!!) body, bolt cover, compensator, and folding stock. The grip and foregrip are very well made from real laminated wood, so no plastic imitation for maximum imitation of a gun. Adjustable sights, gas pipe, outer barrel, front sling mount and other parts are also metal. The battery, in the case of this version with a folding stock, is inserted under the metal slide cover, so into the space above the gearbox.
The metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings (cross slot), an M130 spring, a metal pin with a bearing, a very powerful motor with neodymium magnets, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The one-piece metal Hop-Up chamber and barrel without additional surface treatments with an inner diameter of 6.08 mm are sure to please. The package includes a barrel cleaning rod and a high-capacity magazine for 600 BBs (Hicap).
What is Cyma Standard Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Cyma Standard Edition has undergone significant improvements since 2025 compared to previous series. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. Many parts that were made of standard ZnAl alloy in previous years are now made of steel. In many cases, ordinary ABS plastics have been replaced with nylon polymer mixed with fiberglass. There have also been significant improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, modified metal chambers, new reinforced gearboxes, heavy-duty internal parts, and the entire air system of the gun has also been improved.
Cyma Standard Edition is an advanced product line of airsoft guns, aimed primarily at players who demand higher quality in terms of the materials used, as well as better and more stable performance and good accuracy. It offers affordable electric (AEG) replicas with advanced construction, excellent reliability, and functionality. Batteries and chargers are not included with guns in this edition, so these must be purchased separately.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AKMSU, real wood, steel, Cyma Standard, CM.048SU can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 914/661 mm |
| Weapon weight | 3,4 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,25 - 0,28 g |
| Magazine capacity | 600 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (9,6V/1600 mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi/auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushings, metal |
| Motor type | Hi Torque with neodymium magnets |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 135 m/s [443 fps] |













































