AKM ZH, retractable stock M4, nylon, Black, Cyma Sport, CM.680G
Electric airsoft guns. Replica of the AKM ZH [CM.680G] Cyma Sport Edition model in a modern configuration with a nylon body and M4 slide-in stock. More
AKM ZH, retractable stock M4, nylon, Black, Cyma Sport, CM.680G
Electric airsoft guns. Replica of the AKM ZH [CM.680G] Cyma Sport Edition model in a modern configuration with a nylon body and M4 slide-in stock. Most of the external parts are made of solid nylon plastic reinforced with glass fiber. However, the entire outer barrel and RIS rail on the receiver cover are made of metal. The weight of the gun is much lower than that of full-metal models, making it easier to handle. It is a sturdy and well-made gun, suitable mainly for novice shooters. In this replica, the battery is inserted under the receiver cover, so into the space above the gearbox. The gun is equipped with modern accessories that imitate the Magpul Zhukov style.
The metal reinforced gearbox contains high-quality steel wheels, precision metal 7 mm bearings (cross slot), an M120 spring, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a barrel cleaning rod, and a high-capacity 600 BB magazine (Hicap).
What is Cyma Sport Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Since 2025, Cyma Sport Edition has undergone several improvements compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, in some cases even entire chambers, new gearboxes, and load-bearing internal parts.
Cyma Sport Edition is the basic product line of airsoft guns, aimed primarily at novice players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AKM ZH, retractable stock M4, nylon, Black, Cyma Sport, CM.680G can be found in the bookmarks.
Electric airsoft guns. Replica of the AKM ZH [CM.680G] Cyma Sport Edition model in a modern configuration with a nylon body and M4 slide-in stock. Most of the external parts are made of solid nylon plastic reinforced with glass fiber. However, the entire outer barrel and RIS rail on the receiver cover are made of metal. The weight of the gun is much lower than that of full-metal models, making it easier to handle. It is a sturdy and well-made gun, suitable mainly for novice shooters. In this replica, the battery is inserted under the receiver cover, so into the space above the gearbox. The gun is equipped with modern accessories that imitate the Magpul Zhukov style.
The metal reinforced gearbox contains high-quality steel wheels, precision metal 7 mm bearings (cross slot), an M120 spring, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a barrel cleaning rod, and a high-capacity 600 BB magazine (Hicap).
What is Cyma Sport Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Since 2025, Cyma Sport Edition has undergone several improvements compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, in some cases even entire chambers, new gearboxes, and load-bearing internal parts.
Cyma Sport Edition is the basic product line of airsoft guns, aimed primarily at novice players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AKM ZH, retractable stock M4, nylon, Black, Cyma Sport, CM.680G can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 980/900 mm |
| Weapon weight | 2,7 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,25 - 0,28 g |
| Magazine capacity | 600 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (8,4V/1600 mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi/auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 110 m/s [361 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |









































