AK-74, Cyma, CM.031
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 [CM.031]. More
AK-74, Cyma, CM.031
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 [CM.031] plastic body and specially shaped stock, handguard and pistol grip. The magazine is plastic, just like the real weapon. The outer barrel, gas pipelines, dust cover, adjustable sights, sling swivel, trigger guard and other pieces are made from metal. Fixed stock for placing a stronger battery is certainly an advantage.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), tactical sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74, Cyma, CM.031 can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 [CM.031] plastic body and specially shaped stock, handguard and pistol grip. The magazine is plastic, just like the real weapon. The outer barrel, gas pipelines, dust cover, adjustable sights, sling swivel, trigger guard and other pieces are made from metal. Fixed stock for placing a stronger battery is certainly an advantage.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), tactical sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74, Cyma, CM.031 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 950 mm |
| Weapon weight | 2,8 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |
















































