AK-74, APS
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 from APS. The package contains the battery and charger! More
AK-74, APS
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 from APS with system blow back. This is a full metal model which is characterised by a very nice and realistic processing functions of the cocking handle. The steel body is provided with a side mounting rail and a unique serial number. Handguard and fixed stock are made of real wood. The battery is inserted into the stock (small connector). In guns is a metal gearbox with steel gears and low resistance wiring. The package includes a charger (suitable for the power in the country), battery 9.6V/800mAh (for regular use is recommended to buy better), cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74, APS can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74 from APS with system blow back. This is a full metal model which is characterised by a very nice and realistic processing functions of the cocking handle. The steel body is provided with a side mounting rail and a unique serial number. Handguard and fixed stock are made of real wood. The battery is inserted into the stock (small connector). In guns is a metal gearbox with steel gears and low resistance wiring. The package includes a charger (suitable for the power in the country), battery 9.6V/800mAh (for regular use is recommended to buy better), cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74, APS can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 950 mm |
| Weapon weight | 3,05 kg |
| Inner barrel length | 500 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | APS version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, plastic |
| Motor type | APS Advance Custom |
| Motor variant | Short |
| AEG type | EBB |
| Blow Back | Yes, electric |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 63 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 105 - 130 m/s [344 - 426 fps] |

























