Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of AK-47S model from Tokyo Marui. More
AK-47S, Tokyo Marui
Ak-47 is one of the most popular assault rifles in the world. Model AK-47S uses a different folding stock, which enables greater mobility with this weapon. AK-47S have high quality gearbox version 3, a powerful motor EG700, a very long barrel. AK-47S allows for automatic and semi-automatic fire.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47S, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Ak-47 is one of the most popular assault rifles in the world. Model AK-47S uses a different folding stock, which enables greater mobility with this weapon. AK-47S have high quality gearbox version 3, a powerful motor EG700, a very long barrel. AK-47S allows for automatic and semi-automatic fire.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47S, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 642/880 mm |
| Weapon weight | 2,8 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 70 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type AK (8.4V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 3 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG700 |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |




























