AK-47 Beta Spetsnaz, Cyma Sport, CM.521
Electric airsoft gun. Replica of the AK-47 Beta Spetsnaz [CM.521] Cyma Sport Edition with a plastic body and shortened foregrip with a RIS rail, which allows for the convenient installation of various tactical accessories. More
AK-47 Beta Spetsnaz, Cyma Sport, CM.521
Electric airsoft gun. Replica of the AK-47 Beta Spetsnaz [CM.521] Cyma Sport Edition with a plastic body and shortened foregrip with a RIS rail, which allows for the convenient installation of various tactical accessories. This gun is mainly suitable for beginners or children. Most of the external parts are made of plastic, so the weight of the gun is much lower than that of full-metal models. This makes the gun easy to handle even for smaller children, for whom the heavy weight of full-metal models is beyond their physical capabilities. The fixed stock for storing a more powerful battery is definitely an advantage.
However, inside the gun we find parts that are the same as in much more expensive models. The metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings, an M120 spring, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a tactical sling, a cleaning rod, and a high-capacity plastic magazine for 220 BBs.
What is Cyma Sport Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Since 2025, Cyma Sport Edition has undergone several improvements compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, in some cases even entire chambers, new gearboxes, and load-bearing internal parts.
Cyma Sport Edition is the basic product line of airsoft guns, aimed primarily at novice players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47 Beta Spetsnaz, Cyma Sport, CM.521 can be found in the bookmarks.
Electric airsoft gun. Replica of the AK-47 Beta Spetsnaz [CM.521] Cyma Sport Edition with a plastic body and shortened foregrip with a RIS rail, which allows for the convenient installation of various tactical accessories. This gun is mainly suitable for beginners or children. Most of the external parts are made of plastic, so the weight of the gun is much lower than that of full-metal models. This makes the gun easy to handle even for smaller children, for whom the heavy weight of full-metal models is beyond their physical capabilities. The fixed stock for storing a more powerful battery is definitely an advantage.
However, inside the gun we find parts that are the same as in much more expensive models. The metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings, an M120 spring, a reinforced cylinder head, and a counterpressure piston head. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a tactical sling, a cleaning rod, and a high-capacity plastic magazine for 220 BBs.
What is Cyma Sport Edition?
Forget the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard, and Platinum.
Since 2025, Cyma Sport Edition has undergone several improvements compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up buckings, in some cases even entire chambers, new gearboxes, and load-bearing internal parts.
Cyma Sport Edition is the basic product line of airsoft guns, aimed primarily at novice players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47 Beta Spetsnaz, Cyma Sport, CM.521 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 715 mm |
| Weapon weight | 1,75 kg |
| Inner barrel length | 285 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,23 - 0,25 g |
| Magazine capacity | 220 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9,6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi/auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 110 m/s [361 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |
















































