Airsoft sniper R700 MDT-A, Black, Cyma, CM.707A
Spring powered airsoft gun. Airsoft sniper rifle R700 MDT-A [CM.707A] from Cyma with a fixed stock in black. More
Airsoft sniper R700 MDT-A, Black, Cyma, CM.707A
Spring powered airsoft gun. Airsoft sniper rifle R700 MDT-A [CM.707A] from Cyma with a fixed stock in black. This gun is strikingly reminiscent of a modernized version of the classic Remington M700 rifle with a modular stock from Canadian manufacturer MDT.
The CM.707A airsoft sniper gun has an integrated RIS rail on the upper part of the metal receiver. It has a fully adjustable fixed stock, which can be adjusted in length, and the cheek piece is also height-adjustable. The free-floating fluted barrel is robust and metal. The gun is equipped with attachments for attaching a sling. A standard Harris bipod can be easily attached to the gun. The gun is equipped with an adjustable Hop-Up system, which is very easy to adjust using a wheel on the underside of the gun frame. The cocking lever is enlarged and very ergonomic.
The package includes a quick-fill valve, a plastic barrel cleaning rod, and a magazine with a capacity of 100 BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Airsoft sniper R700 MDT-A, Black, Cyma, CM.707A can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Airsoft sniper rifle R700 MDT-A [CM.707A] from Cyma with a fixed stock in black. This gun is strikingly reminiscent of a modernized version of the classic Remington M700 rifle with a modular stock from Canadian manufacturer MDT.
The CM.707A airsoft sniper gun has an integrated RIS rail on the upper part of the metal receiver. It has a fully adjustable fixed stock, which can be adjusted in length, and the cheek piece is also height-adjustable. The free-floating fluted barrel is robust and metal. The gun is equipped with attachments for attaching a sling. A standard Harris bipod can be easily attached to the gun. The gun is equipped with an adjustable Hop-Up system, which is very easy to adjust using a wheel on the underside of the gun frame. The cocking lever is enlarged and very ergonomic.
The package includes a quick-fill valve, a plastic barrel cleaning rod, and a magazine with a capacity of 100 BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Airsoft sniper R700 MDT-A, Black, Cyma, CM.707A can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1090 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2,9 kg |
| Inner barrel length | 490 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,30 - 0,32 - 0,36 g |
| Magazine capacity | 100 BB |
| Firing modes | one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 75 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 150 m/s [492 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 160 m/s [525 fps] |

















































